עיקרי הדברים מהמפגש שנערך בבורסה לניירות ערך בתל אביב 18.11.15

להלן עיקרי דברים ממפגש שנערך בבורסה לניירות ערך בתל אביב בין נציגי הבורסה לבין נציגים מחברות הייטק קטנות ובינוניות.

בהמשך לפעילות הוועדה לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המו"פ ולמאמצי קידום החוק להשקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המו"פ בכנסת, נערך בתאריך 18 בנובמבר 2015, יום עיון בנושא הצעת החוק בו השתתפו מנסחי טיוטת החוק (הרשות לני"ע, אנשי הבורסה ועוד) לצד נציגים של חברות הייטק קטנות ובינוניות.

הכנס נערך ביוזמה ובשיתוף עם איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה והציג בפני המשתתפים את עקרי הצעת החוק להשקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המחקר והפיתוח. בין המשתתפים: אמנון נויבך, יו"ר הבורסה לניירות ערך, אלישע ינאי ושלמה וקס מאיגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, חני שטרית בך, סמנכלית בכירה ומנהלת המחלקה הכלכלית של הבורסה לניירות ערך ועוד. 

קבצים להורדה:

המלצות סופיות - הועדה לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המחקר והפיתוח

חני שטרית בך, מנהלת המחלקה הכלכלית של הבורסה לניירות ערך

אורי גבאי, ראש היחידת האסטרטגיה והמחקר הכלכלי במדען הראשי

סריה אורגד, סמנכ''ל פיתוח עסקי ואסטרטגי - שוק חדש לחברות צמיחה בבורסה

עו''ד צפנת מזר, מחלקת תאגידים - המלצות ועדת המו''פ, מימון המונים וועדות בגיוסים בשוק ההון   


אמנון נויבך, יו"ר הבורסה לניירות ערך:

"הבורסה עושה מאמצים רבים לקדם את חוק המו"פ. הבורסה מגויסת לחלוטין לעניין הזה כדי לאפשר לחברות הייטק ישראליות לבוא לבורסה, לגייס פה כסף ולהישאר בארץ. מדובר באסטרטגיה מוצהרת של הבורסה, הרואה בזאת את תרומתה לאינטרס הלאומי של המשך צמיחת תעשיית היי-טק ברת קיימה. האסטרטגיה הלאומית היא אם כן - יצירת בורסה המהווה מנוף כלכלי לבניית חברות צמיחה בישראל ותמיכה בהן".

אלישע ינאי, יו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה ולשעבר נשיא מוטורולה ישראל:

"הכסף הדרוש כדי להצמיח בישראל חברות ברות קיימה נמצא אצל המוסדיים ואצל הבורסה. זה לא סוד שסטארט אפ מתחיל או מת סביב שאלת המימון. כדי להגיע לחברות של מיליארד דולר צריך הון, וההון הזה נמצא רק אצל המוסדיים או בבורסה. "הציפייה משוק ההון בישראל היא, בין היתר, לממן ולאפשר צמיחה של חברות וגם לשרת מטרות חברתיות כגון מוביליות כלכלית-חברתית. תעשיית ההיי-טק הישראלית היא, ללא ספק, תעשייה שתורמת למובילות כלכלית וחברתית. מונח היום על שולחן הממשלה חוק אדיר בתחום

(הכוונה לחוק להשקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המחקר והפיתוח). אני מאמין שרוב חברות ההייטק הישראליות רוצות להישאר בארץ ולהיות גיל שווייד. הן לא עושות זאת רק בגלל עניין גיוס ההון.

הבורסה הישראלית היא המנוף היחידי היון לצמיחה מהותית של תעשיית ההייטק הישראלית – על כל ההקלות והאפשרויות שהחוק החדש מציע. אנחנו מאמינים כי יישום מכלול ההמלצות המוצגות בדוח ובהצעת החוק יתרמו להפיכת הבורסה לחלופה משמעותית למימון חברות היי-טק ויגדיל את הסיכוי שחברות אלה יגדלו בישראל ולא יימכרו".   

דברי חני שטרית בך, מנהלת המחלקה הכלכלית של הבורסה לניירות ערך:

ראה מצורפת מצגת "אסטרטגיית הבורסה " כל הרשום בה ניתן לשימוש כציטוטים של חני. המצגת מפרטת באופן ברור את כל השירותים, ההקלות וההצעות שהציגה הבורסה לסיוע לחברות.

קובי סימנה, מנכ"ל IVC:

"ניתן להכפיל את כמות החברות הנסחרות בבורסה. מדובר בחברות שאינן יכולות להגיע לנסד"ק אבל כן יכולות להגיע לבורסה בתל אביב. הפוטנציאל הוא אדיר"

כזכור, הוועדה לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המו"פ, הוקמה על- ידי פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך, והיו חברים בה נציגים של אגף שוק ההון, אגף החשב הכללי ואגף תקציבים באוצר, רשות המסים, המועצה הלאומית לכלכלה, משרד המשפטים, הבורסה לניירות ערך בתל-אביב והרשות ניירות ערך. הוועדה שמה לה למטרה לבחון את הסיבות לכך שחברות היי-טק אינן מבצעות הנפקות ראשונות לציבור באמצעות הבורסה. הוועדה בחנה אילו אמצעים ותמריצים נדרשים בכדי ליצור תשתית תומכת, כך שדרכן של חברות ההיי-טק לגיוס הון בבורסה, תהיה יעילה וכדאית יותר, והן תוכלנה להתפתח ולגדול בישראל.

מדברי ההסבר להצעת החוק: "לחברות גדולות בתעשייה עתירת הידע יש חשיבות רבה למשק הישראלי היות שההשפעות החיצוניות החיוביות שלהן על תחומי משק אחרים ניכרות יותר לעומת החברות הקטנות. בין השפעות אלה ניתן למנות את הרחבת מעגל התעסוקה באופן המשתף קשת רחבה של עובדים בעלי רמות השכלה שונות, שימור חלק גדול יותר משרשרת הערך בישראל, תרומה לשיפור התחרותיות ולזליגה חיובית של עובדים ומנהלים לענפי תעשייה אחרים. כמו כן יש לציין את יציבותן היחסית של החברות הגדולות, אשר מובילה לתשואה גבוהה יותר למשק לאורך שנים".

 

 

           

 

עבור לתוכן העמוד